Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Dneska je v televizi film Enigma! 5 věcí, co jste o tomto šifrovacím stroji možná nevěděli!

Dneska je v televizi film Enigma! 5 věcí, co jste o tomto šifrovacím stroji možná nevěděli!
Zdroj: Profimedia.cz

Film Enigma, který mimochodem částečně zaplatil zpěvák Rolling Stones Mick Jagger a na londýnské aukci koupil i originální šifrovací zařízení z Německa, které se při natáčení používalo, vypráví o tom, jak se Američané a Britové snažili rozlousknout tento nerozlousknutelný kód.

Věděli jste ale něco o tom samotném šifrovacím zařízení?

Co je to tedy ta Enigma?

Šlo vlastně o přenosný šifrovací stroj, který vypadal tak trochu jako psací stroj. Používal se k šifrování a dešifrování tajných údajů a vzkazů. Hodně se jeho používání rozšířilo během 2. světové války, kdy ho začalo pro posílání tajných vzkazů používat Německo.

Jak to celé fungovalo?

Enigma byla kombinací elektrického a mechanického systému. Mechanický systém se skládal z klávesnice a sady rotujících disků. Po stisku klávesy se uzavřel elektrický obvod, proud prošel pár komponenty a nakonec se rozsvítila jedna ze žárovek na panelu, což indikovalo výsledné písmenko.

Kdo první Enigmu rozluštil?

Zajímavé je, že ještě před Brity a Američany se to podařilo polským vědcům. Ale jelikož Německo nakonec Polsko okupovalo, nestihlo se prolomení Enigmy rozšířit dále. Před invazí se ještě stihlo Polsko podělit s Brity o několik informací o Enigmě, ale jakmile začala válka, Německo trochu pozměnilo algoritmus, takže se dešifrování muselo stejně dělat znovu.

Kdo všechno na dešifrování pracoval?

Británie dala dohromady skupiny těch nejlepších matematiků a vědců. Německo bylo naštěstí přesvědčeno, že kód z Enigmy nejde nikdy rozluštit, takže jej používali na komunikaci i o nejtajnějších záležitostech. Což pak Spojencům dost pomohlo, jakmile parta šprtů kód prolomila a pomohla vyhrát světovou válku.

Všechno to bylo hrozně velké tajemství

Když se Britům podařilo Enigmu prolomit, vědět o tom mohlo pouze pár vybraných jedinců. Britové se totiž obávali, aby se Německo o prolomení šifrovacího kódu nedozvědělo a nepřestalo ho používat.

Bolestná zpověď Moniky Binias: S o 24 let mladším Petrem přišli o dítě. Bojovala i s tchyní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy