Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Dnes uplyne 7 let od smrti nejhledanějšího teroristy Usámy bin Ládina: Připomeňte si den, kdy byl dopaden

Dnes uplyne 7 let od smrti nejhledanějšího teroristy Usámy bin Ládina: Připomeňte si den, kdy byl dopaden
Zdroj: facebook.com
+ Další 2 fotografie
Přesně před 7 lety, 2. května 2011, provedla americká jednotka Navy Seals tajnou operaci, při níž došlo k zabití nejhledanějšího teroristy světa Usámy bin Ládina. Ten byl hlavním organizátorem útoků na Pentagon a Světové obchodní centrum, které proběhly 11. září 2001.

Americká veřejnost se tak dočkala spravedlnosti takřka 10 let po tom, co Usáma bin Ládin provedl svůj drtivý útok přímo v centru New Yorku. Unesená letadla zaútočila na mrakodrapy v americké metropoli, další letadlo zamířilo k Pentagonu, kde sídlí Ministerstvo obrany USA. Bin Ládin byl jako vrcholný představitel teroristické organizace Al-Káida přímo zodpovědný za všechny útoky provedené na americké půdě 11. září

Ačkoliv činy ze září roku 2001 bin Ládina nechvalně proslavily po celém světě nejvíce, rozhodně nešlo o jeho první angažmá na poli světového zločinu. Stopy jeho organizace vedou i do počátku konfliktu v Jugoslávii, v roce 1993 provedl útok v garáži Světového obchodního centra (ano, toho samého centra, které se mu povedlo o 8 let později srovnat se zemí) a velmi aktivně také působil na území afrického kontinentu. 8. srpna 1998 zorganizoval útok na americké velvyslanectví v Dar es Salaamu a Nairobi, při nichž zemřelo přes 200 osob a tisícovka byla zraněna.

Život nejhledanějšího teroristy světa rozhodně nebyl idylický. Hon, jenž na jeho hlavu vyhlásili Američané a ještě jej podpořili odměnou ve výši 50 milionů dolarů, udělal z jeho života doslova peklo. Utíkat před Američany se mu dařilo dlouhé roky. Osudnou se mu nakonec stala informace od jeho kurýra Abu Ahmeda al-Kuwaiti. Ten po svém zatčení Američanům prozradil, kde se slavný terorista ukrývá.

K rychlému a nekompromisnímu útoku speciálních jednotek amerického námořnictva došlo 2. května 2011. Příslušník komanda do hlavy teroristy vypálil tři výstřely. "Byl mrtvý, nehýbal se. Viděl jsem, jak vydechl naposledy a řekl jsem si: Je to ta nejlepší věc, kterou jsem kdy udělal, nebo ta nejhorší?" uvedl v jednom rozhovoru střelec, který dodnes zůstal v utajení a dobrovolně odešel od námořnictva.

Bezprostředně po akci vystoupil v přímém televizním přenosu prezident Barack Obama a oznámil, že byl Usáma bin Ládin zabit při přísně tajné operaci ve svém sídle v pákistánském Abbottábádu.

V souladu s islámskými tradicemi byl bin Ládin pohřben do 24 hodin po své smrti. Američané ovšem měli strach, že kdyby byl pohřben v Pákistánu, mohlo by se místo jeho posledního odpočinku stát cílem radikálních muslimů, kteří by jej chodili uctívat jako mučedníka. Jeho tělo tak bylo pohřbeno do moře.

Bolestná zpověď Moniky Binias: S o 24 let mladším Petrem přišli o dítě. Bojovala i s tchyní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy