Také bloumáte po knihkupectví v rozpacích a rádi byste sáhli po českém spisovateli, jen se vám nic nezdá? V posledních letech velmi úspěšný autor literatury faktu, spisovatel a novinář Zdeněk Hrabica, si rozhodně pro své tituly nevybírá snadná témata.

Už jednou vyvolal vášně, když spolu se starším synem popsal osudy hrdinů od Tobruku, a nyní znovu zdařile píchá do vosího hnízda. V listopadu 2013 vyšla v nakladatelství Futura jeho kniha „Pět válek Ludvíka Svobody“, která je doslova obranou tehdejšího sedmého československého prezidenta.

Česká literární kritika u ní vyhlásila cenzuru mlčení, přestože jí byla v Moskvě v březnu tohoto roku udělena prestižní Národní cena za nejlepší knihy a nakladatelství udělovaná Ruským biografickým institutem a Ruskou národní knihovnou, navíc tamní kritici ji přijali s obdivem.

Nyní přichází na knižní trh Hrabicův další velmi kontroverzní titul „Tváře bez retuše“ a jasně míří do dějin od ostudného Protektorátu Bőhmen und Mähren, přes padesátá léta, 21. srpen 1968, po listopadový a hlavně majetkový převrat v roce 1989 až po dnešek.

Najdete v něm poslední rozhovor s Indírou Gándhiovou (že pár dní nato podlehne atentátu, spisovatel samozřejmě netušil), doprovázel noční Prahou Vítězslava Nezvala, hlídkoval před pracovnou Alexeje Čepičky, zpovídal pány i kmány. Před nikým nepadl na zadek, ani před ministry a tajemníky, natož před tajnými agenty všech mocností. A přitom všem se navíc náramně bavil, i když zábava někdy hraničila s děsem nad lidskou hamižností a bezpáteřností. A nakonec to všechno vydalo na knihu, kterou právě berete do ruky. Ať je, jaká je, její hrdinové, ať už bez bázně a hany, či s fleky na kabátě, nejsou retušovaní. Na to můžete vzít jed!

Tato kniha má šanci rozbouřit hladinu české a netečné, jednostranně omezené literatury. Dejte se do čtení, neprohloupíte!