Devatenáctiletý homosexuální student umění z Velké Británie se postaral o pořádný rozruch, když oznámil, že se rozhodl ztratit panictví před zraky přibližně 100 diváků.

Clayton Pettet svůj neobvyklý projekt pojmenoval „Umělecká škola mi ukradla panictví“. Svůj první pohlavní styk chce mít v galerii v londýnském Hackney. „Představuji si, že tomu bude přihlížet tak 50 – 100 lidí,“ prohlásil.

Clayton a jeho partner nejprve budou mít chráněný sex a potom požádají publikum, aby jim sdělilo, co si o jejich výkonu myslí. „Plánuju to už tři roky. Nikdy jsem ztrátu panictví nebral na lehkou váhu. Jestli to mezi mnou a mým přítelem něco změní, chci, aby to diváci viděli,“ vysvětluje odvážný student.

První negativní reakce na sebe ovšem nenechaly dlouho čekat. Například Křesťanské hnutí lesbiček a gayů jeho záměr odsoudilo s tím, že podle nich se o žádné umění nejedná. „Jsme přesvědčeni, že veškerá sexualita je dar od Boha. A to, co s tímto darem děláme a jak jej používáme, je výrazem naší lásky k Bohu,“ uvedlo ústy svého tiskového mluvčího Sharona Fergusona.

Odmítavý postoj zaujalo i vedení školy Central Saint Martins, na které Clayton studuje. „Claytonův projekt není součástí jeho kurzu a nebyl schválen Central Saint Martins. Jeho učitelé s ním v současné době diskutují o možných následcích, a to jak právních, tak emocionálních, a on zkoumá možnosti alternativních způsobů vyjádření,“ konstatoval programový ředitel výtvarného umění Alex Schady.