Možná to nevíte, ale Wikipedie je plná strašidel. Po zadání těch správných hesel se ve spleti více než čtyř miliónů článků před vámi objeví opravdu hrůzyplná fakta. Na některé z nejděsivějších příběhů, neuvěřitelných událostí a podivných lidí i bytostí se blíže díváme v našem seriálu. Dnes to bude příběh Benjamana Kyleho.

31. srpna 2004 byl u Burger Kingu v americké Georgii nalezen nahý a zakrvácený muž, který byl v bezvědomí. Po přivolání záchranné služby a policie byla zjištěna další šokující skutečnost – muž ve věku mezi padesáti a šedesáti lety po probuzení v nemocnici nevěděl, kým je, a vůbec nic si ze své minulosti nepamatoval.

Tohle není úvod k dalšímu pokračování Bourneova mýtu, tohle je skutečný příběh, který se před deseti lety na americkém kontinentu odehrál. A až posud by na tom nebylo nic zvláštního; lidé ztrácejí vlivem poranění hlavy paměť. Abychom ale dořekli to nejdůležitější (a nejděsivější) – muž s pseudonymem Benjaman Kyle neví, kdo je, ani deset let po svém nalezení. A deset let to stejně tak neví nikdo jiný a dosud nikdo se nepřihlásil, že by ho z dřívějška znal.

Kyle má určité vzpomínky, hlavně co se geografických míst týče. V paměti má kupříkladu matné obrázky několika lokalit v Indianapolis, z čehož usuzuje, že jako dítě vyrůstal právě zde. Další záchytné body ho vedou na univerzitu v Coloradu. Pravděpodobně také musel pracovat v gastronomickém odvětví. Svědčí o tom jeho velké znalosti z přípravy jídel a restauračního chodu. Muž si kromě toho vybavuje, že měl bratry, chodil do katolické školy a byl přesně o deset let starší než Michael Jackson, takže jeho odhadovaný momentální věk je 66 let.

Přesto průzkum po domnělých místech předešlého pobytu o jeho existenci mlčí. A tak je to ostatně i s ostatními body rozsáhlého vyšetřování. Otisky prstů vykazují nulovou shodu s evidencí FBI a databází vojenských a vládních pracovníků. Žádnou shodu vyšetřovatelé nenašli v databázi na rozpoznávání obličejů. Osud muže se dočkal velké medializace a jeho příběh se dostal do televize, rádia a tisku, kde poskytl množství rozhovorů. Až do dnešních dnů se však neobjevil ani jeden člověk, který by měl o Benjamanu Kyleovi byť jen nepatrné tušení.

Malou naději ukázal pouze DNA test. Ten vyšetřující tým dovedl ke dvěma rodinným větvím, Powellům a Davidsonům. Genealogický průzkum našel také několik vzdálených bratranců a sestřenic. Ani z těchto větví Kylea ovšem nikdo osobně nebo aspoň z doslechu nezná. Celé zkoumání zhoršuje fakt, že ne všechna data jsou přístupná online. Některá jsou navíc chráněná zákonem a nedá se k nim dostat.

Pozoruhodný osud muže samozřejmě rozvířil různé bujné teorie. Podle některých mohl být v minulosti součástí tajného projektu a jeho identita byla vyššími orgány záměrně vymazána. Z podobného důvodu mohl dříve podstoupit plastickou operaci. Nejrealističtěji poté zní hypotéza, že to ve skutečnosti ani není Američan, a proto o něm v amerických archivech neexistují žádné záznamy. Někteří jdou ve svých domněnkách ještě dál a Kylea jednoduše označují za cestovatele v čase, nebo dokonce mimozemšťana!

Těžko ovšem říct, jaká je pravda. Jedinou skutečností stále zůstává, že Benjaman Kyle je muž, který ani po deseti letech neví, co je zač. Momentálně se živí umýváním nádobí a stále žije v naději, že jednoho dne svou pravou identitu objeví.