Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Co pijí rodiče, to pijí i děti, dejte pozor na jejich denní režim: Takhle by měl vypadat

Co pijí rodiče, to pijí i děti, dejte pozor na jejich denní režim: Takhle by měl vypadat
Zdroj: Profimedia.cz
Děti napodobují své rodiče. A to se týká také stravovacích návyků a pitného režimu. Je tedy nesmírně důležité, aby rodiče svým dětem vštěpovali od raného dětství návyk na pravidelný pitný režim a tekutiny jim aktivně nabízeli, zejména při vyšší fyzické zátěži.

Většina rodičů dětí ve věku 3 až 14 let (76 %) si myslí, že je jejich potomci napodobují a počítají s tím při jejich výchově. O tom, že děti kopírují chování svých rodičů, jsou mnohem častěji přesvědčeni mladí rodiče ve věku 18 až 35 let, kteří jsou v tomto směru také ostražitější. Zbylá část rodičů buď souhlasí s tím, že je děti napodobují, ale nebere na to ohled (17 % rodičů nepřizpůsobuje dětem svůj životní styl), nebo si myslí, že děti se jejich chováním ovlivnit nenechají (7 %). Vyplývá to z výsledků aktuálního průzkumu pro AquaLife Institute.

Rodiče, kteří se snaží být pro dítě vzorem (80 %), se při výchově spoléhají především na svůj úsudek a nikým se neinspirují. Děti podle rodičů nejčastěji napodobují jejich chování, a to mladší stejně jako starší děti (33 %). V mluvení, komunikaci nebo vyjadřování napodobuje své rodiče 30 % dětí, nejčastěji předškoláci, nejméně starší děti. Ve všem napodobuje své rodiče 10 % dětí, ve zlozvycích 6 %.

Děti přejímají návyky rodičů v oblasti pitného režimu, stravování, pohybu a péči o zuby. V oblasti pitného režimu průzkum prokázal, že existuje souvislost mezi pitnými návyky rodičů a jejich dětí (ve vztahu k nealkoholickým nápojům). Jak často, zda pravidelně či nikoli, co konkrétně pijí a jak často konzumují sladké nápoje rodiče, tudíž ovlivňuje frekvenci a pravidelnost pití, konzumované druhy nápojů i četnost pití sladkých nápojů u dětí.

Co pijí rodiče, to pijí i jejich děti

Děti potřebují dostatek tekutin. Množství a potřeba tekutin mají v pediatrii mnohem větší význam než v případě dospělých pacientů, a vyžadují proto větší pozornost. Děti totiž mají procentuálně výrazně vyšší obsah vody v těle, vyšší podíl mimobuněčného (extracelulárního) prostoru i vyšší relativní denní obrat (příjem a výdej) tekutin než dospělí. U zdravého dospělého odpovídá denní obrat přibližně 1/7 mimobuněčné tekutiny, u kojence od 1/3.

Je tedy nesmírně důležité, aby rodiče svým dětem vštěpovali od raného dětství návyk na pravidelný pitný režim a tekutiny jim aktivně nabízeli, zejména při vyšší fyzické zátěži. Vhodným zdrojem tekutin je pro děti přírodní pramenitá voda, protože je čistá, neupravená, velmi kvalitní a neobsahuje chemické přídatné látky. Součástí každodenního pitného režimu dětí stejně jako dospělých by měly být také přírodní slabě nebo středně mineralizované vody, které doplňují tělu i důležité minerální látky (např. hořčík, vápník, draslík a fluor).

Průzkum prokázal, že čím častěji přijímají tekutiny rodiče, tím častěji je přijímají i jejich děti. Neplatí ale, že by děti měly vypít stejné množství tekutin jako dospělí. Zatímco pro dospělé je doporučený příjem tekutin při běžném režimu 35 ml/kg tělesné hmotnosti a den, u dětí je relativní potřeba o něco vyšší.

Výsledky průzkumu dále ukázaly, že pitný režim dětí stoupá s rostoucím věkem. Většina dětí pije dle odhadu rodičů alespoň pětkrát denně, podobně jako samotní rodiče. Automaticky a pravidelně pije 34 % dětí, zejména starší školáci. Automaticky, ale jen nárazově při žízni pije 43 % dětí, nejčastěji mladší školáci. K pití se musí pobízet 23 % dětí, hlavně předškoláci. Pokud pije rodič pravidelně, dítě většinou také, ale i naopak – pokud se rodič k pití nutí a pije málo, děti k tomu také inklinují. A to je něco, na co by rodiče měli v zájmu svých potomků vždy myslet.

Bolestná zpověď Moniky Binias: S o 24 let mladším Petrem přišli o dítě. Bojovala i s tchyní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy