Čína se rozrůstá šíleným tempem. Nepomáhá tomu ani politika jednoho dítěte, s jejíž pomocí se snaží vláda brzdit populační růst, ani masivní migrace obyvatel do jiných zemí. Všichni jsme již smíření s tím, že největší rasou se brzy na zemi stanou Asiaté a Číňané smetou všechny doslova z povrchu zemského. Ostatně – dnes už se vám daleko víc vyplatí učit se čínsky než třeba španělsky. Ty doby, kdy byla španělština třetím nejžádanějším jazykem, jsou tytam.

V Číně ale tím pádem samozřejmě vzniká problém, kam se všemi těmito lidmi. Tahle země není nafukovací a pochopitelně vystavět infrastrukturu do odlehlých oblastí a zřídit tam nová města by bylo příliš drahé.

Proto teď v čínských městech vládne nový trend v bydlení. Kapsle o velikosti dvou metrů čtverečních. Byty, ve skutečnosti rakve, mají vše, co moderní člověk k životu potřebuje. A tím myslíme hlavně internet, elektrotechniku a postel. Na potřeby v podobě jídla a tím pádem lednice či sporáku zapomeňte, to už dávno světu nevládne.

Tento koncept se poprvé objevil v Japonsku a sloužilo to jako levný, úsporný hotel. Čína ale myšlenku převzala a nyní jsou to regulérní byty pro nájemníky. Jak říkáme – lidí je moc, místa málo.