Krakovec býval luxusním a moderním sídlem, ale nakonec ho zničily války, dluhy a živly. Má za sebou bohatou historii. Podle jedné pověsti stálo na místě Krakovce bájné hradiště krále Kroka. Od toho prý vzniklo pozdější jméno hradu – Krakovec.

Hrad reprezentoval vrchol hradní architektury 14. století a měl úlohu reprezentační. Právě na Krakovec byly zvány všechny důležité návštěvy. Symbolizoval luxusní bydlení a komfort.

Na začátku 15. století na hradě pobýval i mistr Jan Hus. A to před tím, než odjel na koncil do Kostnice. Na jeho památku se tu každoročně koná Husova pouť.

Hrad si dlouhé desítky let užíval pověsti jedné z nejkrásnějších a nejpropracova­nějších českých staveb. Pak ale přišly dlouhé války a hrad byl několikrát zpustošen a vyrabován. Největší ranou byl zásah blesku v osmnáctém století, kdy většina stavby lehla popelem. Od té doby slávu nikdy zpět nezískal. Ba naopak.

V polovině 19. století se zřítila část kaple a v roce 1883 dokonce dělníci začali dynamitem odstřelovat východní křídlo stavby, aby se z kamene mohl stát stavební materiál.

Památkáři se pokoušejí dát zříceninu alespoň trochu do pořádku, ale je to dlouhá a finančně náročná práce na několik desetiletí. V roce 2005 se podařilo zrekonstruovat dřevěný most. Během prací nebyl použit ani jeden hřebík a most byl instalován pomocí důmyslného ručně vyrobeného jeřábu.

Pokud milujete výlety a české hrady, tak vás Krakovec z filmu Ať žijí duchové nezklame. Zřícenina je návštěvníkům přístupna od začátku března do konce října. V letních měsících má hrad otevřeno od 9 do 18 hodin. Dospělí zaplatí vstup 70 korun, děti, studenti a senioři pak 50 Kč.

„Hrad je přístupný po celodřevěném, nově ručně tesaném mostu, jehož konstrukce vychází z tvarosloví pozdního středověku, po jeho překonání vstoupíme do hlavní brány, která vedla kdysi gotickou věží. Z brány vstupujeme na parkán a mezibraní. V parkánu před věží nacházíme polozasutou studnu. Uprostřed ční zbytky mohutné bašty, polookrouhlé věže, pod níž je ve skále vysekaný sklep zvaný lidomorna,“ lákají k návštěvě oficiální stránky zříceniny.

Zajímavostí je, že kromě muzikálu Ať žijí duchové se zde natáčely i některé záběry z pohádky Princ a Večernice.