Siluetu zříceniny hradu Trosky pozná snad každý, kdo někdy navštívil Český ráj.

Dvě polorozpadlé věže tyčící se nad malebnou přírodou připomínají někdejší slávu hradu, který byl odpradávna obestřen tajemstvím a pro historiky je dodnes velkou záhadou.

Nikdo přesně neví, jak hrad vypadal těsně po výstavbě, protože do dnešní doby se nedochoval žádný spis, žádný obraz nebo rytina, které by historikům byly nápomocné.

Všechno bohužel shořelo nebo záhadným způsobem zmizelo ze světa a jediná malba, která zachycuje tento majestátný hrad v prvních letech existence, byla za třicetileté války ukořistěna Švédy. Obraz ilustrující původní podobu se tudíž nejspíš nachází kdesi ve Švédsku, kde nikdo netuší, jakou by měl pro naše historiky cenu.

Víme, že hrad Trosky byl postaven na konci 14. století a vzhled stavby musel být přizpůsoben místní přírodě.

Dvě věže, Baba a Panna, které jsou dnešní dominantou hradu, musely být vměstnány mezi dvě čedičové homole, které ho jednak chránily, jednak posloužily jako kvalitní podloží.

Na hradě se otočilo mnoho majitelů a již od začátku panovaly zvěsti o jeho nedobytnosti.

Jenže tahle sláva bohužel netrvala věčně.

Už v roce 1455 připadlo celé panství majiteli nedalekého hradu Kost, což pro Trosky znamenalo prakticky konec existence.

Netrvalo dlouho a zpola opuštěný hrad byl dobyt královským vojskem.

Nejvíc pozornosti přitahuje tajemná jeskyně pod hradem.

Dodnes se spekuluje nad tím, jestli jde o tajnou chodbu, která obyvatelům hradu zachránila životy za obléhání, nebo jestli zavalené chodby vedou k podzemnímu jezírku, které bylo za zlých časů zásobárnou vody.

Jiné dohady vedou k tomu, že chodba ukrývá železné dveře, za nimiž lze najít poklad.

Psychotronici a hledači paranormálních jevů se však přiklánějí k teoriím, které potvrzují i dochované prameny z roku 1841, jež hovoří o tajemné chodbě spojující různá časová období i bránu do pekla.

Labyrint nacházející se v podzemí Trosek každopádně láká k hlubšímu prozkoumání.

Nikdo však nejspíš neměl dostatek odvahy takovou expedici podniknout…