Evropská komise vypracovala nový návrh, podle kterého musí Česko přijmout 2 978 uprchlíků. Země Visegrádské čtyřky ale kvóty odmítají s tím, že to nijak neřeší uprchlickou krizi.

Nejostřeji mluví maďarský premiér Viktor Orbán, kterému Německo a Francie vyčítají, že se chová jako fašista bez špetky soucitu. Co říká Orbán tak děsivého?

Maďarský premiér tvrdí, že kvóty nijak neřeší krizi v Libyi a na Blízkém východě. Orbán je přesvědčen, že do řešení uprchlické krize by se měly zapojit také Spojené státy, které za situaci v rozpadlých státech zasažených válkou z části mohou.

Maďarský premiér si myslí, že pokud Evropa letos přijme statisíce lidí, příští rok přijdou desítky milionů.

„V současnosti platíme za chybnou světovou politiku. Západ se cítil morálně zmocněn k tomu, aby odstranil Muammara Kaddáfího z čela Libye, a pak zanechal za sebou chaos. Tím odstranil poslední překážku před běženci z Afriky. Na důsledky zasahování do vývoje v Sýrii se evropská politika rovněž nepřipravila,“ uvedl podle serveru origo.hu Orbán a dodal, že „Austrálie, Spojené státy, Izrael a řada arabských států nepřijímají žádné uprchlíky. Oni se na situaci politicky připravili, Evropa nikoli.“

Maďarský premiér tvrdí, že jeho země pouze dodržuje principy Schengenu a brání jižní hranici EU před pronikáním nelegálních imigrantů. Za to už několikrát z Bruselu slyšel, že je necitelný nácek a xenofob.