Český olympijský výbor se zaměřil na 90 žáků z českých škol. Děti ve věku 7 až 16 let prošli testy, které odhalily krutou pravdu.

Žáci se zhoršili ve všech sportovních disciplínách. Výsledky skoku do dálky se výrazně lišily od těch, které byly naměřeny před deseti lety. Tehdy byly mladé slečny schopny doskočit o 30 centimetrů dál než v současnosti. Dnes šestnáctileté dívky doskočí pouze do vzdálenosti 143 centimetrů. Chlapci se zhoršili o 21 centimetrů.

O rovných 50 % jsou na tom dívky hůř s hlubokým předklonem. Děti mají velký problém přesáhnout prsty na rukou špičky nohou. Třináctiletí chlapci si na špičky nedosáhnou vůbec.

Odborníci uvádí, že za tyto výsledky mohou hlavně rodiče, kteří děti ke sportu nevedou anebo jim pohyb zakazují. Největší podíl viny ale spadá na technologické vymoženosti. Spousta dnešních dětí tráví až moc času hraním her raději než pobytem venku a sportem.

Nedostatek pohybu se může projevit na jejich zdraví.

„Nejčastěji dochází k zakřivení páteře, vadnému držení těla, plochým nohám, vybočeným kolenům a ochablému svalstvu,“ uvedla pro Lidové noviny předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Ilona Hülleová.

Stále častěji se také u nezletilých dětí objevuje obezita a cukrovka.

Přestože jsou tato fakta šokující, pořád se s tím dá něco dělat. Ministerstvo školství přidalo vybraným základním školám na 1. stupni hodinu tělocviku navíc. Podle odborníků to však není dost.

Přístup ke sportu musí u dětí změnit hlavně rodiče. Nikdy není pozdě začít, je jen třeba se k problému postavit čelem a nenechat své ratolesti zakrnět u počítače.