Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Čeká nás boj o vodu! EU přinutí Čechy, aby budovali nádrže na dešťovku a nesplachovali do záchodu pitné bohatství

Čeká nás boj o vodu! EU přinutí Čechy, aby budovali nádrže na dešťovku a nesplachovali do záchodu pitné bohatství
Zdroj: Profimedia.cz
+ Další fotografie
Zásob pozemních vod radikálně ubývá. Každý by se měl zamyslet nad tím, jak hospodaří s vodou. Dříve téměř každý dům v českých vískách měl nějaký barel, starou vanu, zkrátka něco, v čem se hromadila dešťová voda na zalévání kytek a podobně. Stát chce tyto časy vrátit, a tak zahájil minulý týden dotační kampaň pro sběr dešťové vody. Dotační fond na tento program byl ale vyčerpán během pár hodin. 100 milionů zmizelo lusknutím prstu. Je ale pravděpodobné, že tento program bude spuštěn znovu. Odborníci varují, že pitná voda bude mizet.

Až dvě třetiny Česka mohou být ohroženy úbytkem hluboké podzemní vody jako důsledek šestiletého sucha. Posledních šest let je totiž podle České geologické služby nejsušším obdobím za poslední dekády

Studie, kterou Český geologický ústav zhotovil, je varující. Vznikají návrhy, jak proti suchu bojovat. Nebezpečné je, když se začnou přečerpávat i rezervní zásoby. Pokud bude pokračovat trend suchých roků, můžeme mít velký problém.

V budoucnu budeme muset investovat obrovské částky do hledání nových zdrojů vody či do propojování vodárenských soustav mezi regiony. Podzemní vodu pije každý druhý Čech a více než z poloviny se podílí na zdrojích pitné vody. Je tím nejkvalitnějším zdrojem, neboť na své cestě prošla půdním a horninovým filtrem.

Dříve lidé uměli lépe hospodařit s dešťovou vodou. Nikdo nechtěl používat pitnou vodu na splachování a nebo na umytí auta. S klesající cenou kohoutkové vody se lidé vzdali možnosti zachytávat dešťovou vodu. Stát si nyní uvědomil, že to je problém, a snaží se občany motivovat ke sběru pitné vody Největší motivací za poslední dobu byla dotace Evropské unie, která uvolnila 100 milionů na dešťovou vodu.

Je tu šance na dotace

Ministerstvo životního prostředí dne 29. května v 10 hodin dopoledne odstartovalo dotační program pro sběr dešťové vody. Stačilo vyplnit žádost a dodat ji na ministerstvo. Ať už fyzicky, nebo elektronicky. Dotace z programu mohli čerpat vlastníci i stavebníci všech obytných domů s výjimkou rekreačních.

Stát podpořil zachytávání srážkové vody na zalévání zahrady, akumulaci srážkové vody pro splachování záchodů a využití přečištěné odpadní vody jako vody užitkové. Jedna domácnost si tak mohla přijít na krásných 105 tisíc korun. Žádostí bylo ale tolik, že fond o velikosti sto milionů doslova zmizel během tří a půl hodiny. Ve 13:30 už byly všechny peníze rozebrány. Podle ministerstva životního prostředí těchto 100 milionů mělo vystačit na 3000 až 5000 žádostí.

Pokud je tento způsob opravdu efektivní a výhodný jak pro občana, tak pro ministerstvo, nabízí se otázka, zdali ministerstvo a EU nezahájí druhé kolo tohoto dotačního programu. "Nyní vyhodnocujeme další žádosti, ověřujeme jejich kvalitu a pokud vše dopadne tak, jak má, druhé kolo se spustí přibližně na přelomu června a července," uvedla pro eXtra.cz tisková mluvčí ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková. Ještě v létě by se pak mohla vypsat další výzva, ve které bude minimálně znovu 100 milionů korun. Peníze však pravděpodobně nebudou pro zájemce ze všech regionů. Nejvíce bude dotován kraj Frýdecko-místecký, Vysočina a Znojemsko.

Předpoklady do budoucna jsou takové, že pokud se zahájí druhé kolo, Češi začnou na své malebné zahrádky instalovat velké plastové podzemní nádrže za desítky tisíc. Pořizovací cena takovýchto nádrží se i s montáží pohybuje okolo čtyřiceti tisíc. Záleží, jaké nádoby zvolíte - jak velké a z jakého materiálu.

Dnes dotace, zítra povinnost

Je dost možné, že Evropská unie začne zvyšovat svůj zájem o ochranu životního prostředí a nejen že nám bude kontrolovat, čím topíme, ale nařídí nám i to, že budeme povinně akumulovat dešťovou vodu. Na Ministerstvu životního prostředí ČR zatím nepředpokládají, že by to pro občany EU byla povinnost v dohledné době, ale odborníci s tímto scénářem již počítají. Přijde prý doba, kdy budou nádrže pro dešťovou vodu povinností

"V tuto chvíli ministerstvo životního prostředí poskytuje na budování nádrží na zachytávání dešťovky dotace. Ale podle mě to nebude věčně. Podle mě z toho časem bude povinnost a majitelé rodinných domů budou muset dešťovku zachytávat ze zákona. Zásoby vody prostě mizí a je třeba na to reagovat. Splachovat v dnešní době pitnou vodou? To je velký luxus," uvedl pro eXtra.cz Václav Fára ze společnosti Ekocov, s.r.o. Fára potvrzuje, že jeho firma eviduje zvýšený zájem o montáž nádrží. Záchyt dešťové vody je trend a časem z toho bude zřejmě povinnost.

Takže až příště půjdete umýt auto, budete zalévat muškáty a nebo budete na chalupě instalovat nový záchod, tak přemýšlejte, zda je na to vhodná pitná voda. Dnes se pro laika může zdát, že vody je dost. Ale není to dávno pravda. Voda mizí. A kdo se na to dnes připraví, zítra může být v klidu. Kdo dnes zaspí, za pár let se bude hodně divit.

Filip Turek se tvrdě opřel do Fialy: ODS zradila svoje voliče a on je toho absolutní příklad

Související články

Další články

Nejnovější kauzy