S osudem Brittany Maynard (†29) se před několika měsíci seznámil celý svět. Sympatické dívce v lednu tohoto roku lékaři našli neléčitelný nádor na mozku. Dívka se rozhodla nečekat na fázi, kdy bude trpět šílenými bolestmi, a zvolila si sama datum smrti.

Brittany si vzala smrtící pilulku 1. listopadu a odešla dobrovolně z tohoto světa. „Zemřela v klidu doma v Portlandu, obklopena rodinou a přáteli,“ uvádí se v prohlášení na serveru usatoday.com.

Dívka prý trpěla čím dál častějšími záchvaty, měla velké bolesti hlavy a krční páteře a příznaky mrtvice. Když Brittany lékaři řekli, že jí zbývá poslední půl rok života, přála si ukončit život dobrovolně. S rodinou se odstěhovala z Kalifornie do Oregonu, kde je asistovaná smrt povolena.

„Sbohem všem mým drahým přátelům a rodině. Dnes nastal den, kdy jsem se rozhodla zemřít, důstojně tváří v tvář své smrtelné nemoci, téhle hrozné rakovině mozku, která mi tolik vzala,“ napsala ve svém závěrečném rozloučení dívka na Facebook. Její příběh vnesl nový pohled na asistovaná úmrtí, která jsou často tabu, ale pro mnoho smrtelně nemocných lidí je právě tento způsob smrti vysvobozením.