Je to sice socialistická agitka na radosti a strasti vojenské služby a na to, jak je u prostějovských paragánů perfektní zábava, ale na druhou stranu se jedná o jednu z nejlepších českých komedií natočených dva roky před revolucí, která hvězdně nastartovala kariéru Jiřího Langmajera.

Ten hraje svobodníka Koubu, vrchního děvkaře u roty, které velí Karel Roden, a ta se toho času účastní bojového výcviku kdesi ve vojenském prostoru u Lipovce, jenže to by nesměl Milan Kouba potkávat samé hezké slečny a mezi nimi ještě navíc Vlastičku Tůmovou, což je sestra jeho přísného kapitána.

Film narvaný nesmrtelnými hláškami s boží temperamentní hudbou Petra Hapky je vlastně taková přehlídka toho nejlepšího, co v armádě máme, a tím nemyslíme holkaře, ale výsadkovou jednotku, která je elitou armády, a vsadíme se, že pak byste hned všichni k nim chtěli narukovat, i když by vám mohlo hrozit, že se oženíte s první holkou, kterou potkáte u kasáren.

Hlášky z filmu, stejně jako vypointované scény už dávno všem zlidověly, a kdyby náhodou ne, tady jich pár připomeneme. Ale na vlastní uši je uslyšíte dnes v 16:00 na Primě.

1.

Šlapetka! Co tady šlapete vodu? Vodplavte!

2.

Který ze zaměstnanců uvidí v objektu muže ve vojenském oblečení, nechť to nahlásí ve vrátnici, neboť je podezření, že dotyčný je voják.

3.

Já jsem Milan!

4.

Bojová slepice se nesmí bát ničeho. Dejte jí patřičnej rozkaz a uvidíte!

5.

Šlapetka! Vždyť vy smrdíte jako stará kurva!

6.

Vůbec ti vaši hoši jsou plni romantismu. Jeden si to spletl s kovbojkou, druhý po sobě nechává šlapat čuníky a třetí plave do Černého moře.

Cože, on ještě plave?

Pořád, pořád.

7.

Co se tam třepeš v tý síti? Vždyť Vánoce jsou ještě daleko, čoveče!

8.

Počkejte, člověče, tohle jsou kasárna, a ne Himaláje!

9.

Soudruhu kapitáne, svobodník Kouba!

Koubáááá! Když vstoupím do místnosti, kde jsou dvě hodnosti, z nichž jedna je ta vyšší, udělám co?

10.

A ty přestaň blbnout a koukej si najít pořádnou ženskou, protože já se vdávám!

Vlastičko, ty ses zbláznila, za tohodle?

Za Koubu? Nikdy! Já si vezmu prvního chlapa, kterej vyleze z kasáren! A dneska nevařím! Najez se, kde chceš! No co koukáš, člověče? Dej si vodchod!