Zajímá vás, v čem ženy chodily k vodě v době, kdy ještě neexistovaly bikiny? A jaké plážové oblečení tehdy nosili muži? Prohlédněte si tyto unikátní fotografie, pořízené v různých evropských letoviscích krátce po roce 1900.

Jak vidíte sami, zástupci obou pohlaví zpočátku dováděli na písku zahalení od hlavy až k patě. Ženy byly navlečené do bavlněných šatů s dlouhými rukávy a vlasy skrývaly pod „koupacími čepicemi“. Muži na sobě měli kalhoty, košile, saka a klobouky.

To se však rychle ukázalo býti velmi nepraktické, neboť v podobném oblečení se dalo maximálně tak brouzdat na mělčině. Proto se začaly vyrábět speciální plážové oděvy – tuniky s dlouhým či krátkým rukávem (dle preferencí nositele), ke kterým se obvykle nosily boty do vody.

Stále se však jednalo o značně neforemné a neskladné oblečení, do kterého jste se navíc někde museli převléknout. Na plážích se tak objevily stovky legračních dřevěných domečků na kolečkách. Kromě toho, že poskytovaly dostatek soukromí, bylo možné z nich sejít přímo do moře.

Zdaleka nejlépe na tom před 100 lety byli profesionální plavci a plavkyně, jejichž oblečení se už hodně blížilo dnešním jednodílným plavkám. Ženy si pod něj kupodivu nebraly žádné spodní prádlo, takže chtivé oko mužského diváka si přišlo na své. K miniaturním bikinám ale ještě zbývala dlouhá cesta…