Kluci a holky z ČSSD se rozhodli, že budou tlačit na ministra financí Andreje Babiše (61), aby do středy vysvětlil svou kauzu kolem Čapího hnízda.

O co v kauze jde? Farma Čapí hnízdo u Olbramovic na Benešovsku, která v současnosti patří do Babišova holdingu Agrofert, získala v minulosti 50 milionů korun z evropských fondů. Počátkem března oznámil Evropský úřad proti podvodům, že zahájil vyšetřování okolností, za nichž byla dotace farmě poskytnuta. Portál Neovlivní.cz později uvedl, že úřady v minulosti udělily Čapímu hnízdu pokutu za neoprávněný způsob dotací.

Opozice (vedená slaboučkou ODS a poloodpískaným Kalouskem z TOP 09) a pár politiků z ČSSD se rozhodli, že by na Andreje Babiše mohli začít pořádně tlačit. Vzpomněli si na Standu Grosse, jak politicky skončil kvůli tomu, že neuměl vysvětlit, kde vzal peníze na byt, a napadlo je, že by mohli jít po krku i Babišovi.

Jenže Babiš je trochu těžší váha. Stojí za ním výsledky, stojí za ním voliči, stojí za ním prezident Miloš Zeman (71) a stojí za ním i velká část novinářů. Takovou podporu Gross neměl ani ve snu, a tak tlak logicky neustál.

V případě Čapího hnízda se zdá, že Babišovi oponenti jen testují jeho skutečnou sílu a rozhodnost. Všem musí být jasné, že kauza kolem Čapího hnízda na politickou likvidaci Babiše stačit nebude.

„Pan ministr Babiš se do kauzy zaplétá, evidentně nemluví pravdu v řadě případů. Přitom on je členem vlády, který garantuje transparentnost a poctivost při čerpání strukturálních fondů,“ prskal Miroslav Kalousek s tím, že Babiš prostě musí „své Čápy“ vysvětlit.

Jenže Babiš si s kritiky hraje jako tygr s hejnem krysiček. Zatím oznámil, že farma Čapí hnízdo jeho sice nyní je, ale kdysi nebyla. "Já osobně ani žádná firma ze skupiny Agrofert jsme nevlastnili při podání žádosti o dotaci v roce 2008 firmu Farma Čapí hnízdo. Z toho logicky vyplývá, že jsem já ani skupina Agrofert nemohli zneužít dotaci z Evropské unie,” uvedl pro Právo ministr financí.

A co vzkázal Kalouskovi? Že ministerstvo financí (když tam seděl právě Kalousek) dotace pro Čapí hnízdo několikrát důsledně kontrolovalo a vše bylo zcela OK. Tak kde je nyní problém?

Zdá se, že pro opozici a část ČSSD je Babiš skutečný problém.

Nezdá se, že by Čapí hnízdo bylo skutečným problémem pro Babiše.