Pracuje pro nás, oddaně nám slouží, zachraňuje nám životy, dobrou náladu i srdce. Je našima očima, nohama i rukama, vrhne se tam, kam my se nedostaneme nebo nemůžeme. Umí najít nebezpečí dřív, než se vůbec stihneme začít bát.

Spojení psa a člověka je asi nejfunkčnější v celé naší říši, zvláště pak od doby, kdy vymizela hospodářská pracovní zvířata a nahradily je stroje. Pes je něco, respektive spíš NĚKDO, bez něhož by se lidstvo prostě neobešlo.

Využíváme jeho smysly, které nám nebyly dány, využíváme jeho oddanosti, smyslu pro zodpovědnost a i takovou maličkost, jakou je to, že si nikdy nestěžuje na tvrdou práci, protože si nemá jak stěžovat. Využívání to ale není ve špatném slova smyslu, i když lepší výraz pro to je spolupráce. Je pravda, že si člověk musí psa trochu „poštelovat“ tréninkem a výchovou, jinak byste měli místo partnera vedle sebe vlka, ale jsou i taková plemena, která svou práci přímo milují a nejšťastnější bývají jen tehdy, když jsou plně zaměstnaná.

Nezvyklý fotoset pracujících psů vznikl ve spolupráci s hospodáři, záchrannými složkami a dobrovolnickými organizacemi po celém světě a jeho cíl je jasný. Neberte psy jenom jako radost do života, nebo nedej bože něco, co můžete týrat. Uvědomte si, že bez nich byste nemuseli být už kolikrát naživu.