Z pouliční zpěvačky přes kabaretní šansoniérku se zrodila světoznámá hvězda, kterou milovala prkna, která znamenají svět. Byla tak úspěšná, že měla dokonce dvakrát šanci vystoupit v Carnegie Hall.

Zatímco ale sbírala úspěchy, v milostném životě se jí už tolik nedařilo. Životní láska, boxer Marcel Cerdan zemřel při letecké nehodě, když letěl z Paříže do New Yorku za Edith. Jejich milostný poměr byl pro tisk šlágrem, který plnil přední strany novin. Marcel byl totiž tak trochu ženatý.

Edith byla několikrát vdaná. Několikrát také o vlásek unikla smrti. Celkem třikrát málem zemřela při dopravních nehodách. V těchto případech bylo vždy štěstí na její straně, bohužel si při vleklých léčbách pěstovala závislosti na morfiu nebo alkoholu.

Edith zemřela v roce 1963 na rakovinu jater, bylo jí 47 let. Dodnes patří její hrob v Paříži mezi nejnavštěvovanější. V roce 2007 o jejím životě režisér Olivier Dahan natočil celovečerní film Edith Piaf. Na ten se mimochodem můžete podívat v pondělí na Nova Cinema od 20:00. Už teď si ale připomeňte pár nejslavnějších citátů této hvězdy.

1. Pravda, žila jsem hrozně. Ale zároveň úžasně. Protože jsem milovala. Hlavně život.

2. Láska je nezbytným pokrmem pro každého z nás.

3. Celý náš život je shlukem náhod, šťastných i nešťastných. Proti nim je lidská vůle téměř bezmocná.

4. Nejdůležitěj­ší je milovat, být milována, šťastná a vyrovnaná sama se sebou.

5. Láska je vždy krásná, i když je nešťastná.

6. Ničeho nelitujte!

7. Narození a umírání, život a smrt, úspěch a neúspěch, chudoba a bohatství, důstojnost a nedůstojnost, chvála a hana, hlad a žízeň, horko a zima se střídají v běhu událostí, jako to odpovídá cestám osudu. Nestojí proto za to nechat si tím vším rušit vnitřní souzvuk.