Plánování svatby v zahraničí je často o nervy, i když jde bezpochyby o radostnou událost. Není nic romantičtějšího než svatba někde u moře a v exotice, kde vám za družičky půjdou opice a jako svatební chod budete servírovat kokos s mangem nebo těstoviny s mušlemi.

Taková paráda ovšem přináší jistá rizika, která můžete jednoduše pokrýt, když všechno budete mít dobře zorganizované a budete mít plány pro případ, že by se něco nevydařilo.

Proto jsme se vám rozhodli vypsat 7 věcí, na které byste neměli zapomenout, pokud plánujete svatbu jinde než v Prdelákově nad Prdelnou.

1. Pozor na nebezpečí

Jestliže cestujete do Chorvatska a těchto klidných destinací, tento bod se vás netýká. Jde především o země jako Mexiko, Čína nebo Brazílie. Tyto země, byť jsou krásné, mají mnohem vyšší čísla, co se týče trestných činů na turistech. S nejvyšší opatrností dbejte na svá zavazadla! Jestli ovšem někdo na vás vytáhne bouchačku s tím, ať navalíte kufry, doporučujeme mu ty levné svatební šaty odevzdat:)

2. Otravné papírování

Svatba s sebou přináší nudnou administrativu, která je ještě složitější, když je v zahraničí. V Mexiku po vás budou chtít oficiální rodný list, platný pas, turistickou kartu a krevní testy, které jsou ke svatbě nutné. V Itálii budete mít pravděpodobně civilní svatbu, protože katolický obřad je velmi obtížné zajistit. Nezáleží na tom, kde se vdáváte/ženíte, je lepší dorazit pět dní předem, aby se předešlo případným komplikacím.

3. Jídlo pro hosty

Raději si zjistěte, jestli někdo z pozvaných není vegetarián, vegan nebo jestli nemá bezlepkovou dietu. Podle toho, kam jedete, si také ověřte, jestli mají všechno, co vy potřebujete. V Indii se například steaku nedočkáte a v Maďarsku je obtížné sehnat vepřové maso. A v Číně zase nemají slovo pro lepek.

4. Dorazí všichni hosté?

Jedna z nejtěžších částí svatby je zařídit, aby všichni hosté mohli přijet. Někteří členové rodiny nebo přátelé můžou být finančně omezení na takovou cestu nebo je nepustí z práce. Nejlepší řešení je plánovat svatbu hodně dlouho dopředu. Informujte se u letecké společnosti ohledně skupinových letů. Mnohé z nich nabízejí zvýhodněnou letenku pro skupiny. Stejně tak hotely.

5. Pozvánky a etiketa

Mějte na paměti, že na svatbu v zahraničí se obyčejně přímo zve pouze rodina a nejbližší přátelé. Jestli budete zvát velký počet lidí, budou se cítit v rozpacích, když na svatbu nebudou moci dojet, například z finančních důvodů. Pozvěte pouze nejbližší a ostatním pošlete svatební oznámení. Pokud svatbu chcete oslavit se všemi přáteli, uspořádejte svatební večírek po návratu ze zahraničí.

6. Dárky

Vláčení se s dárky přes půl světa není rozumné. Nabídněte hostům dar ve formě finančních příspěvků nebo zážitkové dárky, jako jsou lázně či lekce potápění.

7. Plán B

Jednou z výhod svatby blízko domova je, že není problém vyřešit případné komplikace. Zjistěte si, zda oblast není náchylná k monzunům, nebo kam se obrátím, když se vy nebo vaši hosté otráví jídlem. Přípravek na žaludek tak může rozhodnout o svatbě snů či svatbě pekel.