Už jste si nejspíš přečetli stohy chytrých osvětových článků na téma, že snídaně je základ celého dne. Ale faktem je, že ať už jste mamka na mateřské, trenér ve fitku, spisovatel, podnikatel nebo cirkusový klaun, to, čím začnete svůj den, bude mít velký vliv nejen na váš pracovní výkon, ale i na vaši náladu a kreativitu.

Pokud nepatříte k těm, kteří denně snídají celozrnné vločky a koktejl ze sladkovodních řas ani ráno necvičíte u otevřeného okna Deset tibeťanů, nejspíš jste rádi, když se vám mezi venčením psa, kontrolou mailů a mazáním svačin podaří alespoň usrknout si horké kávy.

Podle arjuvédské filozofie bychom si však každé ráno měli najít čas alespoň na několik svých pravidelných rituálů, a čištění zubů mezi ně rozhodně nepatří. Pokud chcete udělat něco skutečně prospěšného pro své tělo, zahrňte mezi svůj start vypití teplé vody s půlkou citronu.

Víte proč?

1. Posílíte svůj imunitní systém

Citrony mají vysoký obsah vitaminu C a draslíku. Vitamin C je ideálním pomocníkem v boji proti nachlazení a draslík stimuluje mozek, nervové funkce a pomáhá kontrolovat krevní tlak.

2. Upravíte pH ve svém těle

Citrony jsou neuvěřitelně zásadité potraviny, věřte tomu nebo ne. Ano, jsou sice kyselé samy o sobě, ale uvnitř našeho těla jsou alkalické. A odborníci na zdravou výživu vědí, že nemít překyselený organismus je základem dobrého zdraví.

3. Zhubnete

Citrony mají vysoký obsah pektinu, vlákniny, která pomáhá v boji proti nadměrnému hladu a chutím. Je také prokázáno, že lidé, kteří se drží zásadité stravy, hubnou rychleji.

4. Podpoříte trávení

Teplá voda slouží k povzbuzení zažívacího traktu a probuzení střevní peristaltiky, tedy svalových kontrakcí střevní stěny. Citrony a limety obsahují také vysoký podíl minerálů a vitaminů a pomáhají uvolnit toxiny v zažívacím traktu.

5. Odplavíte z těla škodlivé látky

Citronová šťáva pomáhá odplavit nežádoucí látky z těla, protože citrony zvyšují rychlost výroby moči v těle. Toxiny jsou tedy vypuštěny mnohem rychleji.

6. Vyčistíte si pokožku

Vitamin C působí proti stárnutí. Snížíte tedy počet vrásek a skvrn a vaše pokožka bude jasnější.

Věřte nebo ne, pití šálku teplé vody s citronem po dobu jednoho měsíce může radikálně proměnit váš zdravotní stav. Nebuďte proto překvapeni, až na sebe začnete zírat ráno v zrcadle s otevřenou pusou.