Není všechno zlato, co se třpytí. Není to tak dávno, co jsme vás informovali o tom, že nadměrná konzumace různých doplňků stravy včetně vitaminových pilulek vašemu organismu spíš škodí, než prospívá. A dnes se podíváme na desítku údajně zdravých jídel i nápojů, pro které platí v podstatě totéž.

  1. Předpřipravené saláty – to, že název nějakého výrobku obsahuje slovo „salát“, ještě automaticky neznamená, že jde o zdravé jídlo. Například tuňákové, krůtí a kuřecí saláty jsou plné tzv. skrytých tuků. Z hlediska kalorické hodnoty jsou značně problematické i různé dresingy a pochopitelně také majonéza, která se k výrobě salátů často používá.
  2. Koktejly – jsou zdravé, pokud si je připravíte sami z ovoce a nízkotučného mléka. Ty kupované často obsahují velké množství cukru, zmrzliny a občas i plnotučného jogurtu.
  3. Ochucené jogurty – jsou na tom podobně jako koktejly. Chcete-li jíst zdravě, dejte přednost obyčejnému nízkotučnému jogurtu bez cukru, který si můžete dochutit sami (například medem či ovocem).
  4. Energetické/müsli tyčinky – mnohé müsli tyčinky obsahují škodlivé tuky (především v polevě). Proto se doporučuje kupovat tyčinky bez polevy a s nízkým obsahem cukru.
  5. Dietní limonády – v dietních limonádách se obvykle nachází umělé sladidlo aspartam, o jehož (ne)bezpečnosti se stále vedou spory.
  6. Předpřipravená jídla „pro štíhlou linii“ – často spíš marketingový tah výrobců. A „dietní“ nerovná se vždy „zdravé“. Například celá řada dietních mražených pokrmů obsahuje mnoho sodíku, který je ve větším množství zdraví škodlivý.
  7. Džusy – džusy a zeleninové šťávy jsou nepochybně zdravé, ovšem jen pokud si je uděláte doma.
  8. Margarín – mnoho lidí si myslí, že margarín je zdravější než máslo. Ve skutečnosti ale obsahuje nasycené mastné kyseliny, jejichž dlouhodobá konzumace může vést ke vzniku různých srdečních onemocnění.
  9. Muffiny z otrub – ať už jsou muffiny vyrobené z bílé mouky, nebo otrub, stále je v nich mnoho cukru a másla.
  10. Sportovní/ener­getické nápoje – bohatý zdroj elektrolytů, ale zpravidla i kalorií.