Činnost, kterou pravděpodobně provozujete denně a vůbec o ní nepřemýšlíte – čistění zubů. Děláte ale všechno, tak jak se doopravdy má?

1. Čistý zub neonemocní. To je třeba si pamatovat. Čistit chrup byste měli minimálně dvakrát denně po dobu 4 minut. Ideálně po každém jídle. A jednou denně do každého mezizubního prostoru zavést mezizubní kartáček.

2. Používejte zásadně měkké kartáčky, nikdy ne ty medium nebo hard, mohlo by se vám stát, že byste si poranili dáseň. Ideální kartáček je měkký s hustou štětinou a rovnou hlavou. Netřeba podléhat nesmyslnému trendu přeplácaných a překombinovaných kartáčků.

3. Kartáček měníme cca po jednom měsíci, z důvodu přítomnosti bakterií na štětinách.

4. Neuchovávejte kartáček v blízkosti toalety. Při splachování dochází ke kontaminaci kartáčku bakteriemi z vašich fekálií.

5. Na pastě příliš nezáleží, pokud vám chutná dětská jahodová pasta, klidně ji používejte.

6. Nejdůležitější na čištění je technika. Kartáček nakloňte k dásni do úhlu 45 stupňů. Půlka hlavice by se měla dotýkat dásně a půlka zubu. Krouživými pohyby odstraňujte ze zubů plak.

7. Opatrně se zubní nití. „Dentální nit většina zubních lékařů nedoporučuje kvůli možnému zranění mezizubní dásně při neopatrném zacházení,“ tvrdí MDDr. Jan Jadran.

8. Přeceňované jsou i ústní vody, které sice z ústní dutiny vymýtí bakterie, ale vezmou s sebou i ty dobré, které posilují naši obranyschopnost.

9. Žvýkačky samy o sobě vaše zoubky nevyčistí. Ale zvýší produkci slin a ve slinách jsou obsaženy látky, které chrání zub před kazem. Ale pozor. Časté žvýkání žvýkaček může způsobit chronické onemocnění čelistního kloubu.

10. Trendem poslední doby je čištění jazyka. Většina dentistů takové hygienické počínání považuje za zbytečné a přehnané a varuje před zbytečným drážděním sliznice, které může vyústit až v rakovinné bujení.