Pokud stejně jako já milujete Tarantina a jeho Inglourious Basterds, nebo-li Hanebný pancharty, o jejich kvalitách vás nemusím dlouho přesvědčovat. Jestli ovšem patříte k těm, kteří je ještě neviděli, měli byste se jednak stydět, protože z tohoto snímku z roku 2009 se stala kultovní záležitost, a hlavně svoje kinematografické vzdělání byste si měli okamžitě doplnit. Proč? Tady je hned deset zajímavostí, které vás donutí ve 21:55 zapnout Primu a přikovat se ke gauči na dvě a půl hodiny.

1. Když šel film do kin, hlavním tahákem na plakátech byl Brad Pitt. Jenže když se do filmu nechal obsadit, ještě netušil, že se po premiéře stane hercem číslo dva. Rolí Hanse Landy, německého důstojníka SS, ho totálně přewaltzoval Tarantinův horký objev Rakušák Christoph Waltz (58), do té doby televizní herec, po Hanebných panchartech držitel Oscara a dalších prestižních filmových cen.

Jeho role vyčnívá, Landa je podlý, chytrý, nekompromisní, ale svým nevysvětlitelným způsobem sympatický. Asi jako když nebožtík Heath Ledger hrál Jokera, záporáka, kterého jste ale milovali. Každá scéna, ve které se Waltz objeví, je geniální. Špičkou jedovce je pak ta v krátké ukázce:

2. Protože Žid Baribal Donny Donowitz (Eli Roth, 43) je sexy a kvůli roli makal a nabral patnáct kilo svalové hmoty. V reálu je Tarantinův kámoš a jestli jste někdy viděli Hostel, on ho režíroval.

3. Protože u málokterého válečného filmu se budete smát a nebudete se kvůli tomu cítit provinile.

4. Protože Bridgette von Hammersmark, kterou hraje Diane Kruger, je sexy. Mimochodem postava Bridgette je inspirovaná skutečnou osobou Zarah Leander, švédskou herečkou a zpěvačkou z dob totalitního Německa. Zemřela v roce 1981.

5. Ennio Morricone, David Bowie, Jacques Loussier nebo Billy Preston…Hanebný pancharti mají nabušený soundtrack. Mimochodem legenda filmové hudby Ennio Morricone bude už v lednu v Praze. Vystoupí v pražské O2 aréně a hrát s ním bude Český národní symfonický orchestr, velký pěvecký sbor a jako sólistka vystoupí skvělá sopranistka Susanna Rigacci. Jestli se na koncert chystáte, tutově uslyšíte i něco z „Panchartů“.

6. Protože v žádném jiném filmu se dvacet minut nekecá a dvacet vteřin po tarantinovsku nevraždí.

7. Jasně, nejsou to Gauneři (ačkoli o scéně v hospodě Tarantino řekl, že jsou to Gauneři v kostce), není to Pulp Fiction, přesto Hanebný pancharti získali osm nominací na Oscara (nominaci proměnil jen Waltz za herce ve vedlejší roli), čtyři nominace na Zlaté Glóby (Waltz opět nejlepším hercem ve vedlejší roli) a Zlatou palmu v Cannes, kterou nedostal do třetice nikdo jiný než Waltz (Nejlepší herec).

8. Protože Tarantino dělal na scénáři dlouhých deset let a Hanebný pancharti jsou prvním filmem neoficiální trilogie, jejíž součástí je Nespoutaný Django (2012) a Osm hrozných, snímek s Kurtem Russellem a Samuel L. Jacksonem v hlavní roli. Do kin jde na začátku příštího roku.

9. Protože alespoň potrénujete jazyky. Ve filmu se mluví anglicky, německy, italsky a francouzsky.

10. Ačkoli jsem vychválila do nebes Waltze, super je i Brad Pitt alias poručík Aldo Raine s dokonalým jižanským přízvukem. S ničím se nemaže, kosí nácky a jeho hanebníci mu nosí jeden skalp za druhým. Jako trofej. To je prostě Tarantino.